Karaczany należą do rzędu owadów z podgromady uskrzydlonych, liczącego około 4000 gatunków, z których zaledwie kilkanaście żyje w Europie środkowej. Przed paruset milionami lat żyły w lasach i stanowiły połowę ówcześnie żyjących owadów; dziś to zaledwie 0,3 procent. Żyją dziś przeważnie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Należą do owadów lądowych, wszystkożernych i słabo latających. Kilka gatunków związało swoją egzystencję z człowiekiem i mimo swojego tropikalnego pochodzenia doskonale dostosowało sie do życia w strefie umiarkowanej.
Tam, gdzie obok karaluchów pojawią się znacznie mniejsze, lżejsze i dobrze wspinające się prusaki, po pewnym czasie giną karaluchy. Samica prusaka jest płodniejsza, a jego rozwój szybszy niż karaluchów.
Karaluchy są silne i szybko uodparniają się na nowe, wynajdywane przez człowieka, trucizny. Lubią ciepło i wilgoć. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu - tym szybszy jest ich cykl rozwojowy, który wahać się może (w zależności od warunków) od 3 tygodni do... 1 roku. Samica w ciągu całego życia składa ok. 300 jaj.
Karaczany są wszystkożerne. Poza tradycyjnymi produktami żywnościowymi, żywią się szeroko pojętą materią organiczną, wliczając w nią nawet inne osobniki. Ich aktywność zwiększa się w ciągu nocy. W ciągu dnia, karaczany spędzają większość czasu w schronieniach w skupionej grupie. Na to zachowanie wpływa znalezienie wspólnego odpowiedniego schronienia. Karaczany wydzielają także feromony agregacyjne, które służą do „komunikacji” z innymi karaczanami tego samego gatunku, zachęcając do przyłączenia się do skupiska karaczanów. Rozwój karaczanów jest zależny od jakości pożywienia, wilgotności, temperatury i długości dnia.
Występowanie karaczanów wiąże się ze skażeniem przechowywanej żywności. Zanieczyszczają one środowisko odchodami, przeżutymi resztami pokarmu, oraz charakterystycznym zapachem. Towarzyszą temu często fragmenty tkanek zwierzęcych oraz odchody. Ich występowanie często wiąże się z pojawianiem alergii oraz innych chorób takich jak: gruźlica, tyfusu, cholera. Dodatkowo są nosicielami larw nicieni. Ze względu na powyższe zalicza się je do szkodników zarówno gospodarczych, jaki i sanitarnych.Jeśli decydujemy się wydać walkę karaluchom metodą oprysku z zastosowaniem preparatów o działaniu kontaktowym , musimy pamiętać, że często nie jest to akcja jednorazowa, ale stała kampania, powtarzana co nawet 7-8 tygodni. Przy działaniu indywidualnym po najstaranniejszym zalepieniu szpar, odizolowaniu się od sąsiednich mieszkań i przeprowadzeniu akcji dezynsekcyjnej może przedostać się do nas jakaś wędrująca para karaluchów i walkę trzeba będzie zaczynać od początku.
Nasza firma wykonuje 98% zabiegów zwalczania karaczanów metodą żelowanie.
Metoda ta polega na umieszczeniu nowoczesnego preparatu o konsystencji pasty do zębów w trudno dostępnych miejscach, w których najchętniej przebywają owady. Właściwie rozmieszczony żel w niczym nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu lokalu a trwale go zabezpiecza. Metoda ta nie wymaga opuszczania lakolu, a przygotowanie do zabiegu stanowi zwykłe odkurzanie. Stosowane przez nas żele mają szerokie dopuszenia: może je nawet stosować w szpitalach na salach chorych, dzięki czemu zabieg należy do jedynego z bezpieczniejszych, zarówno dla ludzi, jaki i dla zwierząt.
Specjalizujemy się w przeprowadzaniu zabiegów dezynsekcji w całych blokach, liczonych 12 kondygnacji i 180 mieszkań. Przeprowadzamy z sukcesem zabiegi w miejscach gdzie inne metody zawiodły.
Dla zarządców nieruchomości oferujemy, atrakcyjne rabaty oraz długi okres gwarancji.
Przed zabiegiem wystarczy odkurzyć szafki oraz posprzątać reszki jedzenia, wystarczy standardowe sprzątanie kuchni.
Zabieg w mieszkaniu trwa 10-15 min. W domu jednorodzinnym lub firmie , czas zabiegu zależy od liczby pomieszczeń i powierzchni
Z naszego doświadczenia wynika że po zabiegu nasi stali klienci potrzebują ponownej interwencji po upływie roku do dwóch lat. Producenci zapewniają że preparat jest aktywny do 6 miesięcy
Tak, środek można stosować nawet w szpitalach, na salach chorych.
Nie, preparat umieszczany jest w zakamarkach. Dzieci nie będą mieć kontaktu z zastosowanym żelem.
Informację na temat cen zabiegów znajdą Państwo w >>>cenniku<<<.